E-İmza İmzalama ve Doğrulama [BROWSER]

Geçtiğimiz yıla kadar Tarayıcı (Browser) üzerinden imzalama işlemi yaptığınızda JAVA Applet ile işlemler yapılabilmekteydi. Ancak Tarayıcı üreticileri ActiveX ve NPAPI türü uygulamaları güvenlik açığı olarak değerlendirmeye başladığından beri artık Java Applet ile imzalama işlemi yapmamaktayız. Bunun yerine güncel teknolojilerin olduğu üç farklı yöntemle bu işlemleri yapıyoruz: MASAÜSTÜ Uygulama, WEB SOCKET ve JNLP. Tarayıcı üzerinden imzalama çözümü için 3 farklı çözüm sunmaktayız; Protokol Tabanlı, Web Socket ve JNLP uygulama çözümü.

Protokol Tabanlı E-imzalama Çözümü
Windows tabanlı bilgisayara önceden kurulun bir uygulama ile yerelde imzalama yapmaya sağlayacak olan çözümdür. Kurulum sonrasında uygulamanıza imzalama işlemi için bir link veriyorsunuz. Verdiğiniz link ile dosyanızı imzalanmasını sağlıyorsunuz. Devamında ise size işlemle ilgili bilgi ve imzalı dosyayı gönderiyor. Çözüm, Uygulama ile imzalama işlemini ara bir yazılımla yapmanızı sağlıyor.

Web Socket Tabanlı E-imzalama Çözümü
Windows tabanlı bilgisayara önceden kurulan bir uygulama ile yerelde imzalama imkanı sağlayan çözümdür. Bu çözümü USB token takılı cihaza ağ üzerinden farklı uygulamaların işlem yapması içinde kullanabilirsiniz. Yerel bilsayarda açılan bir port ile web socket tabanlı protokol kullanarak imzalama işlemini yapmanız mümkün olacaktır. Web socket uygulamasına java script üzerinden erişerek imzalama işlemini yapmanızı sağlıyor. Bu sayede araya bir uygulama girmeden işlemi yapmanızı sağlıyor.

JNLP Tabanlı E-imzalama Çözümü
Ek bir uygulama kurmadan JNLP uygulaması ile imzalama yapmanızı sağlayan imzalama çözümüdür. Yerel bilgisayara takılı USB token ile imzalama yapabilmek için uygulama indirilir. İndirilen uygulama verilen referans kodu ile işlem yapılması esasına göre çalışır. Referans numarası ile imzalanacak olan doküman veya seri seti uygulamadan çekilir ve özelleşmiş işlem gerçekleşir.

Tarayıcı üzerinden elektronik imzalama ile yapılabilecek işlemler:
  • Uygulamaya Giriş (Login) işlemi ,
  • Kimlik Doğrulama işlemi,
  • Genel Döküman imzalama,
  • Özelleşmiş PDF imzalama,
  • Veri Şifreleme


Tarayıcı tabanlı uygulama çözüm karşılaştırması

Protokol
Tabanlı Çözüm
Web Socket
Tabanlı Çözüm
JNPL
Tabanlı Çözüm
Tarayıcı tabanlı uygulama çözüm karşılaştırması
Her Tarayıcıda Kullanabilirlik
Kolaylıkla Entegre Edilebilirlik
Tüm İmzalama Profilleri ile Çalışma
Windows İşletim Sistemi
Linux/MacOS İşletim Sistemi
JAVA olmadan Kullanım
Tarayıcı Dışında Kullanım
Arka Planda Çalışma
Soket Gerekmeden Kullanım
Referanssız işlem yapma
SSL Sertifika Gereksinimi
DMCA.com Protection Status